Eyüp Kemal Sevinç İle Yılbaşı Ve Geleneksel Sofralar

Eyüp Kemal Sevinç İle Yılbaşı Ve Geleneksel Sofralar

Eyüp Kemal Sevinç İle Yılbaşı Ve Geleneksel Sofralar Bu özel gecede özel olarak hazırlanan sofralar farklı ritüellere de ev sahipliği yapıyor. Farkı inanışların etkisinin hissedildiği sofralarda yiyeceklerin de taşıdığı anlam ülkelere göre değişiyor.
    Ülkemizde bereketiyle anılan nar, yılbaşı gecesinde sofralarda yerini alıyor. Yeni yılın bolluk ve bereket getirmesi dileğiyle kırılan narlar sofraları renklendiriyor. Sıcak çorbalar, zeytinyağlı sarmalar ve et yemekleri sofralarda yerini alıyor. Tatlı ve meyve tabaklarını da unutmamak gerek.
   Japonya’da 3 gün boyunca süren yılbaşı kutlamalarında sofraları lezzetlendiren tatların farklı anlamları var. Sofralarda yer alan karides uzun ömrü, siyah fasulye sağlığı, havyar doğurganlığı, teriyaki soslu hamsi iyi bir hasatı, kestane ve tatlı patates püresi ise mutluluğu temsil ediyor.
   Brezilya’da mercimek yılbaşı sofralarında çokça yer alıyor çünkü zenginliği ve bereketi temsil ediyor. En çok tüketilen mercimek çorbası ve mercimekli pilav sofraların vazgeçilmezleri arasında.
   Çin Halk Cumhuriyeti’nde yılbaşı gecelerinde çokça tüketilen tavuk bütün olarak sunuluyor ve aile bütünlüğünü temsil ediyor. Uzun makarna uzun yaşamı temsil ettiği için pişirirken ya da yerken kesmek uğursuzluk olarak değerlendiriliyor. Mandalina şansı, portakal zenginliği ifade ettiği için yılbaşı gecelerinde bu meyveler elden ele gezdiriliyor.
   Avusturalya’da ise farklı olarak yılbaşı, yaz aylarına denk geldiği için genellikle yılbaşı yemekleri için piknik ve mangal partileri yapılıyor.
   Ülkelerde benzer umutlar ve hayallerle beklenilen yeni yılda, farklı kültürlerde hazırlanan sofralarda yerini alacak bir yılbaşı çorbasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Antioksidan etkisiyle vücuttan alkol atımını da kolaylaştırdığını bildiğimiz maydanozun yer aldığı Nohutlu Kereviz Çorbası tarifini sizlerle paylaşıyorum. Yeni yılınızın umutlarınızın da ötesinde güzel geçmesi dileğiyle mutlu yıllar!!