Norge Deniz Ürünleri Semineri'nde Türk Şefler Biraraya Geldi

Norge Deniz Ürünleri Semineri'nde Türk Şefler Biraraya Geldi

Norge Deniz Ürünleri Semineri

Norveç deniz ürünlerinin tanıtımı amacıyla Türkiye’de iki yıldan beri çeşitli etkinlikler düzenleyen Norveç Deniz Ürünleri Konseyi ve Norveç Büyükelçiliği, Aralık ayının ilk haftasında İstanbul’da çeşitli aktiviteler düzenlemek amacıyla Norveç Mutfak Akademi yönetici şefi Jostein Medhus’u Türkiye’de ağırladı.

Norveç’in yanı sıra, dünyanın farklı ülkeleri ve şehirlerinde görev alan Norveçli şef Jostein Medhus, İstanbul’da bulunduğu 1 haftalık periyotta farklı etkinliklerle Norveç deniz ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Düzenlenen etkinliklerin bir kısmına ev sahipliği yapan EKS Mutfak Akademisi’nde Norveçli şef Jostein Medhus ve EKS Mutfak Akademisi yöneticisi şef Eyüp Kemal Sevinç tarafından ortaklaşa düzenlenen Norveç deniz ürünleri semineri Türk şefleri bir araya getirdi. Seminerde şef Jostein tarafından Norveç deniz ürünlerinin, uygulama ve pişirme teknikleri hakkında verilen eğitimin ardından Türk şefler, Norveç deniz ürünleriyle Türk damak tadını yansıtan lezzetler pişirdi.

Norveç deniz ürünleri hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşmak için özel olarak Türkiye’ye davet edilen Norveçli şef, 5‐10 Aralık 2011 tarihleri arasında İstanbul’da Türk şeflerine ve basına yönelik aktivitelere dahil oldu. Şef Jostein, farklı kültürlerin birleşim noktası olan İstanbul’da, Türk şefleri ile çalışma fırsatı bulduğu ve Norveç deniz ürünleri hakkında edindiği deneyimleri Türk toplumuna aktarabildiği için son derece mutlu olduğunu belirtti.